Gminna Biblioteka Publiczna w Zakrzewie

Kierownik Elżbieta Krzyżaniak

 tel. (54) 2720503


Godziny otwarcia Gminnej Biblioteki Publicznej w Zakrzewie:
Poniedziałek:   nieczynna
Wtorek:        8.00 – 17.00
Środa:           8.00 – 16.00
Czwartek:     8.00 – 17.00
Piątek:           8.00 – 16.00
Sobota:          8.00 – 14.00


Pierwotna nazwa Gromadzka Biblioteka Publiczna powstała 15 października 1957 roku. Została przeniesiona ze Stawek. Mieściła się w jednej z sal Szkoły Podstawowej w Zakrzewie. Posiadała 845 książek. Prowadziła ją Pani Danuta Brożek - nauczycielka tej szkoły.  Od 1 lutego 1960 roku bibliotekę prowadziła  Pani Bronisława Błachowiak, kierowała nią przez 30 lat. We wrześniu 1960 roku biblioteka przeniesiona została do budynku Gromadzkiej Rady Narodowej w Zakrzewie, gdzie otrzymała dwa pomieszczenia. Księgozbiór liczył już wówczas 1375 książek. Najbardziej dynamicznie rozwijała się biblioteka na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Utworzono wówczas Filię biblioteczną w Siniarzewie i 11 punktów bibliotecznych w miejscowościach naszej gminy. 5 października 1975 roku w nowo wybudowanym Domu Kultury biblioteka otrzymała dwa przestronne pomieszczenia. Na czas remontu Domu Kultury  Gminna Biblioteka Publiczna mieściła się w pomieszczeniach dworku przy Publicznym Gimnazjum w Zakrzewie. Po adaptacji budynku dworca autobusowego w grudniu 2008 roku biblioteka została  przeniesiona  do nowego lokalu.
 
Z dniem 30 czerwca 2010 roku została zlikwidowana Filia biblioteczna w Siniarzewie. 

Od 1 stycznia 2007 roku biblioteka działa jako Instytucja Kultury. 

Biblioteka to skarbnica wiedzy z każdej dziedziny nauki. By zaspokoić głód wiedzy naszych czytelników biblioteka stara się systematycznie uzupełniać brakujące a poszukiwane pozycje książkowe. Pomaga w gromadzeniu i wyszukiwaniu informacji na tematy interesujące czytelników. Gromadzi informacje z zakresu dziejów lokalnych naszej gminy i zabytków znajdujących się na jej terenie. Biblioteka wypożycza również czasopisma.

Biblioteka posiada dwa stanowiska komputerowe z wolnym dostępem do Internetu dla czytelników.

Od marca 2010 roku w Bibliotece odbywają się spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Na spotkaniach omawiane są książki polskich autorów, którymi uczestnicy wyrażają zainteresowanie.

Biblioteka organizuje dla czytelników imprezy czytelnicze, wystawy książek i lekcje biblioteczne.

Gmina Zakrzewo

Realizacja: IDcom.pl